Previous Award Winners

Winners, 2016
2016 National Winners

Educational Experience Rising Star

Benjamin Kikkert, Discovery Early Learning Sacred Heart, TAS - read Ben's profile

National Rising Star, Benjamin Kikkert

 

Nestle NAN Toddler Early Childhood Director of the Year

Josique Lynch, Joondalup Early Learning, WA - read Josique's profile

National Director of the Year, Josique Lynch

 

Springfree Trampoline Early Childhood Educator of the Year

Yuki Takahashi-Braybrook, Devonshire St Early Learning, NSW - read Yuki's profile

National Educator of the Year, Yuki Takahashi-Braybrook

 

MyLife MySuper Early Childhood Service of the Year

The Joey Club Brisbane, QLD - read The Joey Club's profile

National Service of the Year, The Joey Club Brisbane


2016 State Winners

 

Nestle NAN Toddler Early Childhood Director of the YearState Winners, Director category

pictured L-R:

SA/NT: Bronwyn Smith, Barker Kindergarten, North Adelaide
WA: Josique Lynch, Joondalup ELC, Joondalup
VIC/TAS: Toni Lepore, Benwerrin Kindergarten, Burwood East
NSW/ACT:   Julie-ann Baillie, Offspring ELC, Chinderah 
QLD: Marion Collison, Bowen & District Childcare Centre, Bowen

Springfree Trampoline Early Childhood Educator of the YearState Winners, Educator category

pictured L-R:

QLD: Tabitha Penman, Bayside Butterflies Family Day Care, Scarness
VIC/TAS: Melindie Lane, Seawinds Community Kindergarten, Rosebud
WA: Rebecca Macnamara, Smiley's Child Care Centre, White Gum Valley
SA/NT: Ranjana Pershad, Prospect Community Early Education & Care, Prospect
NSW/ACT:   Yuki Takahashi-Braybrook, Devonshire St Children's Centre, Chatswood

MyLife MySuper Early Childhood Service of the YearState Winners, Service Category

WA: Joondalup ELC, Joondalup
SA/NT: Campbelltown Preschool, Newton
VIC/TAS: Indigo North Health OSHC, Rutherglen
QLD: The Joey Club, Brisbane 
NSW/ACT:   Rainbow Station ELC, Casino


2016 National Finalists

 

Educational Experience Rising Star AwardNational Finalists, Rising Star category

pictured L-R:

QLD:   Anthea Driscoll, Tadpoles ELC - Centre 2, Eatons Hill
TAS:   Benjamin Kikkert, Discovery Early Learning Sacred Heart, New Town
NSW:   Alyce Lucia, Step by Step ELC, Beverly Hills

Please note, in the Rising Star Award category, State Winners are not selected. Instead, the three most outstanding Rising Stars nationally are selected as National Finalists.


2016 Finalists

Thank you to all those nominees who took the time to complete a submission for judging.  The effort was considerable and the quality of this year's submissions has been very impressive.

See all the 2016 Finalists here!


Winners, 2015
2015 National Winners

Nestle NAN Toddler Early Childhood Director of the Year

Jacqueline Taylor, Rainbow Station Early Education Centre, Casino, NSW

Jacqui Taylor

Jacqui Taylor (centre), pictured with Carol Pundij, One World for Children and Klaus Wachsmuth, Nestle

 

Australian Family Early Childhood Educator of the Year

Lee-Anne Most , Glendale Early Education Centre, Glendale, NSW

Lee-Anne Most

Lee-Anne Most (left) with Karen Curtis, CEO, ACECQA

 

Educational Experience Rising Star 2015

Emma Larsen, Avenel Preschool, Avenel, VIC

Emma Larsen

Emma Larsen (centre), pictured with Danielle Gallacher Community Child Care Co-operative and Angela Gibson, General Manager Educational Experience

 

MyLife MySuper Early Childhood Service of the Year

Jindi Woraback Children's Centre, St Albans, VIC

Jindi Woraback Children's Centre

Bree McCabe, Helen Bonnett and Michelle Walker of Jindi Woraback Children's Centre, pictured with Emily Wooden, Catholic Super (right)


2015 State Winners

MyLife MySuper Early Childhood Service of the YearState Winners, Service Category

Pictured R-L:

NSW/ACT:   Mitchell Early Learning Centre, Bathurst, NSW
QLD:   Rosies Early Learning, Daisy Hill, QLD
SA/NT:   Prospect Community Early Education & Care, Prospect, SA
VIC/TAS:   Jindi Woraback Children's Centre,St Albans, VIC
WA:   St Simon Peter ELC, Ocean Reef, WA

 

Nestle NAN Toddler Early Childhood Director of the YearState Winners, Director Category

Pictured R-L:

NSW/ACT:   Jacqueline Taylor, Rainbow Station Early Education Ctr, Casino, NSW
QLD:   Marion Collison Bowen and District Childcare Centre, Bowen, QLD
SA/NT:   Kate Ryan, Halifax Street Children's Centre & Preschool, Adelaide, SA
VIC/TAS:   Belinda Spillman, Cradles to Crayons, Kealba, VIC
WA:   Michelle Hillary, Wind in the Willows, Bassendean, WA

 

Australian Family Early Childhood Educator of the YearState Winners, Educator Category

Pictured R-L:

NSW/ACT:   Lee-Anne Most, Glendale Early Education Centre, Glendale, NSW
QLD:   Melissa Hendry, Star of the Sea Catholic Child Care Centre, Cleveland, QLD
SA/NT:   Aisling White, Goodstart Early Learning Darwin, Marrara, NT
VIC/TAS:   Cara Nightingale, Strong Drive Kindergarten, Hampton Park, VIC
WA:   Shari Edwards, First Steps Early Learning Childcare & Kindergarten, Hilton, WA


2015 National Finalists

Educational Experience Rising Star AwardNational Finalists, Rising Star Award

Pictured R-L

VIC:   Emma Larsen, Avenel Preschool, Avenel, VIC
QLD:   Ashleigh Smith, Capalaba Child Care and Early Education Centre, Capalaba, QLD 
WA:   Stephanie Woerde, CSSU Kununurra Early Learning Centre, Kununurra, WA


Winners, 2014
2014 National Winners

Early Childhood Director of the Year

Bobbi Wheeler, Milly Molly Mandy's, WA

Bobbi Wheeler

Early Childhood Educator of the Year

Julie Occhiutto, Tiggers, NSW

Julie Occhiuto

Early Childhood Service of the Year

Balnarring Preschool, Balnarring, VIC

Balnarring Preschool

Rising Star Award

Ellyn Taylor, Avalon Beach House Preschool, NSW

Ellyn Taylor


2014 State Winners

Early Childhood Director of the Year

SA/NT: Melissa Wray,Chancery Lane Montessori Preschool
WA: Bobbi Wheeler, Milly Molly Mandy's
QLD: Jane Hely, Broadbeach Waters Kindergarten
VIC/TAS: Robyn Trickey, Barmah Kindergarten & Ocassional Care
NSW/ACT: Jade Ryan, Tillys Play and Development Centre
Review all the Directors here.

Directors

Early Childhood Educator of the Year

VIC/TAS: Janina Busch, Golden Plains Shire Family Day Care
WA: Nikita Olivier, Dampier Early Learning Centre
SA/NT: Aisling White, Goodstart Early Learning - Darwin
QLD: Janette Quince, C&K Oakey Community Kindergarten
NSW/ACT: Julie Occhiuto,Tigger's Honeypot
Review all the Educators here.

Educators

Early Childhood Service of the Year

WA: South Coast Baptist College School of Early Learning Childcare
SA/NT: NT Explorers Early Education
VIC/TAS: Balnarring Preschool
QLD: The Joey Club Brisbane
NSW/ACT: Hillsong Child Care Centre
Review all the Services here.

Services

Winners, 2013
2013 National Winners

Click here to read about the four National Winners.

Educational Experience Rising Star
Jessica Bleaney, Oasis Community Children's Centre, SA

Australian Scholarships Group Early Childhood Director of the Year
Ngaire Watkins, Fairview Park Kindergarten, SA

Catholic Super Early Childhood Service of the Year
il nido Children's Service, SA

Macleans Early Childhood Educator of the Year
Karen Anderson, Balnarring Preschool, VIC;



2013 State Winners

Catholic Super Early Childhood Service of the Year

QLD:  Kurilpa Community Childcare Centre Inc , West End, QLD
NSW/ACT:  Gumleaf Cottage Early Years Learning, South Windsor, NSW
VIC/TAS:  Jindi Woraback Children's Centre, St Albans, VIC
SA/NT:  il nido Children's Centre, Paradise, SA
WA:  Subicare Child Care Centre, Subiaco, WA

Australian Scholarships Group Early Childhood Director of the Year

QLD:  Lynn Afotey-Otu, Little Legends ELC, Dakabin, QLD
NSW/ACT: Helen McCabe, Lillypilly Preschool, Forster, NSW
VIC/TAS:  Bree Perks, Pelican Childcare Mt Martha, Mt Martha, VIC
SA/NT:  Ngaire Watkins, Fairview Park Kindergarten, Fairview Park, SA
WA:  Nicole Harley, St Simon Peter ELC, Ocean Reef, WA

Macleans Early Childhood Educator of the Year

QLD:  Travene (Jay) Ratima, Torquay Kids, Torquay, QLD
NSW/ACT:  Casey Kent, Lillypilly Preschool, Forster, NSW
VIC/TAS:  Karen Anderson, Balnarring Pre School, Balnarring, VIC
SA/NT:  Lyn Brooking, Zebra Kids, Hahndorf, SA
WA:  Helen Sutherland, Merriwa Primary School Kindy, Merriwa, WA


Winners, 2012
2012 National Winners

2012 Catholic Super Early Childhood Service of the Year
Bulimba Child Care Centre, QLD  Learn more about Bulimba here

2012 ASG Early Childhood Director of the Year
Narrelle Cahill, Phoenix St Children's Centre, VIC  Click here to learn more about Narrelle

2012 Macleans Early Childhood Educator of the Year
Kerry Hennessy, Gosford Family Day Care, NSW  Learn more about Kerry here

2012 Educational Experience Rising Star
Jessica Whipps, Norwest Child Care Centre, NSW

2012 State Winners

Catholic Super Early Childhood Service of the Year
NSW/ACT:  Lillypilly Preschool, Forster
QLD:  Bulimba Child Care Centre, Bulimba
SA/NT:  Barbara Kiker Memorial Kindergarten, Kidman Park
VIC/TAS:  Pelican Childcare, Mount Martha
WA:  Bayswater Family Centre Early Starters Program, Bayswater

ASG Early Childhood Director of the Year
NSW/ACT:  Michelle O'Brien, Columba Cottage ELC, Port Macquarie
QLD:  Jane Hely, Broadbeach Waters C&K, Broadbeach Waters
SA/NT:  Genevieve Mudge, Woodside Preschool Play Centre, Woodside
VIC/TAS:  Narelle Cahill, Phoenix St Children's Centre, Sunshine North
WA:  Jennifer Kenyon, Subicare Child Care Centre, Subiaco

Macleans Early Childhood Educator of the Year
NSW/ACT:  Kerry Hennessy, Coastwide Child & Family Services, East Gosford
QLD:  Judith Williams, Rosie's Early Learning, Daisy Hill
SA/NT:  Cathy Bell, Prospect Early Learning Centre, Prospect
VIC/TAS:  Veronica Edgley, Tiggers, Camberwell
WA:  Cassie Hornby, Goodstart Early Learning Centre, Eaton



Winners, 2011
2011 National Winners

National Childcare Accreditation Council Early Childhood Educator of the Year
Janet Gillespie, Beaumaris Kindergarten, Ocean Reef, Western Australia

Australian Scholarships Group Children's Service Director of the Year
Steven Cameron, Barbara Kiker Memorial Kindergarten, Kidman Park, South Australia

Catholic Super Children's Service of the Year
Margaret Ives Community Children's Centre, Norwood, South Australia

Educational Experience Rising Star Award
Angela Hardey, Headland Park World of Learning, Buderim, Queensland


2011 State Winners

National Childcare Accreditation Council Early Childhood Educator of the Year
SA/NT: Kirsten Davis, Oasis Community Child Centre, Gulfview Hieghts
VIC/TAS: Jill Selby, Mersey Leven Child Care Services, East Devonport
QLD: Miles Smith, Brisbane Family Day Care, Mt Gravatt
NSW/ACT: Kerry Lee Jensen, Dee Why Children's Centre, Dee Why
WA: Janet Gillespie, Beaumaris Kindergarten, Ocean Reef

Australian Scholarships Group Children's Service Director of the Year
QLD: Vicki Tier, Sheridan Meadows Day Care Centre, Whiterock
WA: Rae Young, Children's Hospital Child Care Centre, Subiaco
SA/NT: Steven Cameron, Barbara Kiker Memorial Kindergarten, Kidman Park
NSW/ACT: Kristina Lisica, Short Street Occasional Care Centre, Corrimal
VIC/TAS: Tatyana Skorkina, Fawkner Park Children's Centre, South Yarra

Catholic Super Children's Service of the Year
QLD: Lynne King & Anne Tighe, Kinta Kids Childcare Centre, North Rockhampton
SA/NT: Kelly Tham & Michelle Dolman, Margaret Ives Community Children's Centre, Norwood
NSW/ACT: Kylie Pettit & Kristina Lisica, Short Street Occasional Care Centre, Corrimal
VIC/TAS: Michelle Walker & Helen Vassallo, Jindi Woraback Children's Centre, St Albans
WA: Narelle Williams & Stephanie McInerney, Kingdom Kare, Orana


Winners, 2010
2010 National Winners

Educational Experience Rising Star Award, Tiffany Wylde, Stratton Out of School Hours Care, Stratton, Western Australia
ASG National Child Care Director/Scheme Coodinator of the Year, Nerida Campbell, Bright Start Child Care Centre, Katanning, Western Australia
Fisher-Price National Child Care Worker of the Year, Glen O'Brien, Renmark Children's Centre, Renmark, South Australia
Claratyne Children's Service of the Year, Little Angels Day Care Centre, Bunbury, Western Australia


2010 State Winners

ASG Child Care Director / Scheme Coordinator of the Year
NT/SA: Rowena Tennant, Trinity Gardens Early Learning Centre, Trinity Gardens, South Australia
QLD: Lynn Afotey-Otu, Little Legends, Queensland
NSW/ACT: Catherine Daniels, Bradman Road Child Care Centre, Menai, New South Wales
WA: Nerida Campbell, Bright Start Child Care Centre, Katanning, Western Australia
VIC/TAS: Michelle Bartlett, Greythorn Early Childhood Centre, North Balwyn, Victoria
Fisher-Price Child Care Worker of the Year
NT/SA: Glen O'brien, Renmark Children's Centre, Renmark, South Australia
QLD: April Rutter, Brisbane Family Day Care, Brisbane, Queensland
WA: Christine George, Eastern Region Family Day Care, Swan View, Western Australia
VIC/TAS: Cheryl Orr, Carnegie Children's Centre, Carnegie, Victoria
NSW/ACT: Shirley Phillips, Northern Beaches Family Day Care, Newport, New South Wales
Claratyne Children's Service of the Year
NT/SA: Catholic Women's League Childcare Centre, Adelaide, South Australia
WA: Little Angels Day Care, Bunbury, Western Australia
VIC/TAS: Tiggers Childcare Centre and Kindergarten, Camberwell, Victoria
QLD: The Joey Club, Brisbane, Queensland
NSW/ACT: Oakville Preschool Learning Centre, Oakville, New South Wales
Educational Experience Rising Star
State winners are not selected in the Rising Star category. The national winner was selected from amongst these eight finalists:

Carlize Du Plessis, Maranatha School of Early Learning Childcare Centre, WA
Yasmin Earnshaw, Bright Start Childcare Centre, WA
Angela Hardey, Coolabah Early Learning & Development, QLD
Lexi Nolan, Avalon Beach House Preschool, NSW
Kyana Peisker, Building Futures Montessori, QLD
Miles Smith, Brisbane Family Day Care, QLD
Rachael Smith, Rainbow Child Care Centre, WA
Tiffany Wylde, Stratton Out of School Care, WA


Winners, 2009
2009 National Winners

Rising Star Award, Jessica Langford, Jescott Montessori Preschool, Magill, SA
Child Care Director of the Year, Barbara Wood, Leederville Early Childhood Centre, Leederville, WA
Child Care Worker of the Year, Amanda Mahomed, Tildi Montessori Early Learning Centre, Foster, VIC
Children's Service of the Year, Hospital Hill Occasional Care & Preschool, Wollongong, NSW


2009 State Winners

Child Care Director of the Year
Barbara Twidale, Goondiwindi & District Family DCA Inc, Goondiwindi, QLD
Penny Thompson, Magill Campus & Community Children's Centre Inc, Magill, SA
Shelly Dowsett, Pelican Childcare University Hill, Bundoora, VIC
Lorna King, Norwest Childcare Centre, Baulkham Hills, NSW
Child Care Worker of the Year
Catherine Pace, Oakville Preschool Learning Centre, Oakville, NSW
Cheryl Pearse, Eastern Region Family Day Care, Swanview, WA
Karen Monro, Mt Warren Park Early Childhood Developmental Program, Brisbane, QLD
Caterina Venturin, Nightcliff Family Centre Inc, Nightcliff, NT
Children's Service of the Year
International Early Learning Centre, Beaconsfield, WA
Walkley Heights Child Care Centre, Walkley Heights, SA
Gulliver's Mobile Kindergarten, Goondiwindi, QLD
Ashwood Children's Centre, Ashwood, VIC


Winners, 2007
2007-2008 National Winners

Children's Service of the Year, Midson Road Child Care Centre, Epping, NSW
Children's Service Director of the Year, Suzanne Barry, Gap Community Child Care, Alice Springs, NT
Child Care Worker of the Year, Nancy Frater, Monash Family Day Care, 20 St Johns Wood Road, Mount Waverley, VIC


2007-2008 State Winners

Child Care Worker of the Year
Emma French, Tadpoles Early Learning Centre, Cooroy, QLD
Kelly Carter, Salisbury Campus Child Care Centre, Salisbury East, SA
Sharon Miller, Sharon's Family Day Care, Willeton, WA
Coryl Reis, Timbertown Child Care Centre, Wauchope, NSW


Winners, 2006
2006 National Winners

Children's Service Director of the Year, Talli Kimelman, Gilly's Early Learning Centre, Balaclava, VIC
Child Care Worker of the Year, Carmel Merrey, Monash Family Day Care, Glen Eira, VIC


2006 State Winners

Child Care Worker of the Year
Fay, Suter, East Brisbane Family Day Care & In Home Care Services, , 538 Vulture Street, East Brisbane, QLD
Annette, Corben, Parklands Community Preschool, Kariong, NSW
Ashley, Hay, LiL Buddies, Beechboro, WA
Antonella Lagala, Goodwood Community Child Care Centre Inc, Adelaide, SA


Winners, 2005
2005 National Winners

Children's Service Director of the Year, Lynne Marshall, Earlwood Uniting Church Preschool, Earlwood, NSW
Child Care Worker of the Year, Cindy Cavanagh-Knez, Mildura FDC, Mildura, VIC


2005 State Winners

Child Care Worker of the Year
Joanne Ward, Baxter Bears, Dakabin, QLD
Marie Wilcox, Tyndale Outside School Hours Care, Salisbury Downs, SA
Kathy Roser, Central Wheatbelt FDCS, Northam, WA
Sue Bestwick, Bathurst FDC, Bathurst, NSW